Proces oddłużania przy wielu długach spłacanych jednocześnie warto rozpocząć od konsolidacji, czyli scalenia. Dzięki narzędziom konsolidacyjnym dostępnym szeroko w bankowości detalicznej możesz obniżyć ratę do atrakcyjnych poziomów, do tego uśrednionych pod kątem oprocentowania. Przygotowanie formalne do konsolidacji jest właściwie najważniejsze, aby twój wniosek nie został odrzucony automatycznie.
Niezbędne formalności przy konsolidacji
Najważniejsza kwestia to oczywiście posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej, ale w drugiej kolejności musisz zebrać informacje o dotychczas spłacanych kredytach. Najlepiej, abyś ściągnął lub skopiował umowy kredytowe. Do tego przyda się potwierdzenie spłacanych ostatnio zobowiązań – rat miesięcznych z ustalonym wcześniej w banku wyprzedzeniem. Przekazanie harmonogramów spłat jest niezbędne, aby doradca w banku samodzielnie pozamykał niekorzystne zadłużenie. Konsolidacja bez dopełnienia wskazanych formalności nie jest możliwa. W praktyce najlepiej sprawdzić, czy konsolidacja doszła do skutku samodzielnie, ponieważ czasami zdarza się sytuacja, gdzie kwota konsolidacji nie wystarcza na pokrycie wszystkich należności. Musisz się upewnić, czy uporządkowanie kredytów doszło do skutku w 100%.
Co obejmuje konsolidacja i w jaki sposób zwiększyć kwoty restrukturyzacyjne?
Konsolidacja obejmuje najpopularniejsze grupy zobowiązań spotykane w bankowości detalicznej, a także sektorze pozabankowym. To głównie kredyty hipoteczne, samochodowe, firmowe, obrotowe, limity na kartach kredytowych, pożyczki ratalne występujące w marketach, debety na koncie. Przy mniejszych kwotach nadmiernego zadłużenia wystarczy zastosowanie konsolidacji gotówkowej, do której potrzebujesz wyłącznie pozytywnej zdolności kredytowej. W ramach zamykania większych długów powinieneś wybrać konsolidację hipoteczną, gdzie wymaga się zabezpieczenia w postaci nieruchomości. W ten sposób znacząco podniesiesz poziom konsolidacji powyżej 200 000 złotych na bardzo długi okres. Konsolidacja nie jest przypisana tylko do jednego banku. Jeżeli uznasz, że znalazłeś lepsze warunki w innej placówce przenieś umowę. To zasada refinansowania. Banki walczą o klientów pragnących przenieść raty i nie jest to wielkim problemem. Przy dłuższej konsolidacji takie działanie zapewnia znaczące oszczędności.