Prawo w finansach – dotacje i intercyzy

Organizacje takie jak banki są objęte prawem bankowym. Jest to dział finansów, regulujący wszystkie operacje związane z funkcjonowaniem banków między innymi udzielanie kredytów, przechowywanie pieniędzy na lokatach i wiele innych, jakie pełni bank. Wszystkie banki są objęte ustawą, do której należy się stosować. Finanse to dział, który jest objęty prawem bankowym. Każdy styka się z pieniędzmi w życiu codziennym, wydaje je i zarabia, dochodzi do wymiany towarów na pieniądze i inne czynności, wszystko to objęte jest prawem.

Nie przestrzeganie go jest karalne i prowadzi do poważnych konsekwencji. Prawo bankowe jest adresowane do banków lub innych instytucji kredytowych. Oni również muszą stosować się do zaleceń wynikających z tego prawa, gdyż w ich działalności mają szczególne znaczenie. Nauka obejmująca wszelkie czynności jakie zachodzą w banku to finanse, obejmują wszystkie zagadnienia zarządzania pieniędzmi. Funkcje bankowe pełnią tylko banki i tylko one są objęte prawem bankowym.

Dotacja a prawo

Każdy kto marzy o założeniu własne działalności gospodarczej powinien spełnić te marzenie. Jeśli nie mamy odpowiednich środków na założenie swojej firmy, możemy wziąć kredyt. Bywa jednak tak, że nasz plan biznesowy nie wypali i na samym początku wpędzimy się w długi. Państwo daje nam także inną możliwość, a mianowicie dotacje na założenie działalności gospodarczej. Finanse to ważny element przy takich działaniach, dlatego warto zapoznać się z warunkami jakie należy spełnić przy planowaniu własnej firmy. Istnieją instytucje np. urząd miasta, który oferuje nam pieniądze w przyzwoitej kwocie na rozwój własnej działalności. Pieniądze mogą być bezzwrotne, jeśli spełni się jeden warunek, a mianowicie firma utrzyma się przez okres jednego roku. Wówczas finanse pozostaną u nas i nie będzie trzeba ich oddawać. Istnieją także dotacje unijne, ich kwoty są dużo wyższe, należy wykonać biznes plan, przedstawić go odpowiednim osobom i jest szansa, że fundusze zostaną nam przyznane.

Intercyza

Małżeństwo to instytucja na całe życie, jednak nie zawsze wychodzi plan bycia razem do końca życia. Po wzięciu ślubu wszystko co do tej pory posiadali oddzielnie kobieta i mężczyzna staje się jednością małżeńską, wszystkie finanse są wspólne.

Małżonkowie razem kupują dom, urządzają go, kupują samochód, zakładają wspólne konta bankowe, na którym są wspólne pieniądze. Jednak, gdy zaczyna się nie układać i małżeństwo Birze rozwód, dochodzi do rozdzielności majątkowe. Wszystkie rzeczy bez względu na to kto je kupił są rozdzielane wobec dwojga ludzi. Powstaje wówczas problem i toczą się kłótnie o rzeczy, które oboje z małżonków chcieli by zatrzymać, a tylko jedno z nich może to wziąć. Aby uniknąć takich sytuacji związanych z finansami, przez zawarciem małżeństwa można podpisać intercyzę. Jest to umowa majątkowa zawierana między małżonkami. Są trzy rodzaje intercyzy majątkowej, a mianowicie wyłączająca wspólność majątkową, rozszerzająca i ograniczająca wspólność majątkową.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.