Nadal nie wiesz jaki produkt oszczędnościowy w banku będzie dla Ciebie najlepszy? A może dopiero zaczynasz szukać informacji na temat różnic jakie dotyczą lokaty i konta oszczędnościowego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Nie martw się, że wybierzesz nieodpowiedni produkt. Wystarczy, że zdobędziesz wiadomości o interesujących Cię ofertach, a z pewnością szybko podejmiesz decyzję co zrobić ze swoimi pieniędzmi.
Konto oszczędnościowe – charakterystyka
Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety dwóch popularnych usług dostępnych w bankach, konta osobistego oraz lokaty terminowej. Na koncie oszczędnościowym możliwe jest elastyczne wpłacanie gotówki, a także wypłata w dowolnym dla Ciebie momencie. To największa różnica między kontem a depozytem. Dodatkowo środki na rachunku są oprocentowane, choć nie są to odsetki, które można porównać do tych jakie obowiązują przy lokatach. Wiele banków oferuje promocyjny okres, kiedy to środki podlegają dużo wyższemu oprocentowaniu.
Konto oszczędnościowe ma jednak także wady. Dzięki ich poznaniu możesz uniknąć m.in. dodatkowych opłat. Choć większość kont tego typu jest prowadzonych za darmo banki ograniczają w pewnym stopniu dostęp do środków na nim złożonych. Jest to związane z tym, że bank inwestuje pieniądze, które znajdują się na takim rachunku i zbyt częste operacje na takim koncie nie są opłacalne z punktu widzenia instytucji. Należy zatem spodziewać się, że bezpłatne wypłacenie środków z konta możliwe jest raz w miesiącu, a każda inna transakcja (poza wpłatą na rachunek) jest dodatkowo płatna zgodnie z wartością podaną w tabeli opłat i prowizji.
Lokata – czy to produkt dla Ciebie?
Depozyt to oferta, która już od dawna cieszy się dużym zaufaniem wśród Klientów banków. Nie bez powodu to także produkt oszczędnościowy, który zostaje wybierany w Polsce najczęściej gdy mowa o oszczędnościach. Lokaty dzielimy ze względu na okres trwania umowy, możliwy jest wybór oferty dostosowanej indywidualnie do preferencji usługobiorcy. Banki proponują zarówno lokaty krótkoterminowe jak i długoterminowe. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z licznych promocji, które pomagają podwyższyć wartość odsetek jakie zdobędziesz, lokując swoje pieniądze w instytucji. Lokaty bankowe są także coraz bardziej elastyczne. Jeszcze do niedawna zerwanie lokaty przed upływem okresu zapadalności było związane z utratą odsetek. Obecnie coraz więcej banków gwarantuje wypłatę wypracowanych zysków nawet gdy umowa zostanie zakończona przed terminem. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że w sytuacji gdy potrzebna będzie Ci gotówka stracisz wszystkie swoje odsetki.
Możesz dostosować lokatę do swoich potrzeb
W Polsce dostępne są różne rodzaje lokat. Dlatego możesz zależnie od swoich preferencji zdecydować się na lokatę, która będzie bliższa temu czego oczekujesz od usługi oszczędnościowej. To niezwykle istotne i warto mieć świadomość, że banki oferują tak wiele zróżnicowanych produktów. By na bieżąco śledzić najatrakcyjniejsze oprocentowanie lokat w bankach zapraszamy do porównania i rankingów depozytów, które publikujemy przynajmniej raz w miesiącu.