Wskazówka #1 Negocjuj plan spłaty

Porozmawiaj z ludźmi, którym jesteś winien pieniądze. Wielu jest skłonnych negocjować z tobą plan spłaty długu, być może zamrożenie odsetek, nawet jeśli potrwa to dłużej niż pierwotnie przewidywano.

Wskazówka #2 Obniż stopy procentowe

Wysokie stopy procentowe mogą stanowić największą część spłacanego długu. Zwykła prośba o obniżenie stóp procentowych może często działać, oszczędzając dużo pieniędzy w okresie zadłużenia. Jeśli się nie zapytasz – nie będziesz wiedział, czy zadziała, zatem śmiało!

Wskazówka #3 Zautomatyzuj płatności

Opóźnione płatności mogą pociągać za sobą opłaty, które wkrótce się zsumują – i tak tworzy się błędne koło długów. Natomiast właśnie dzięki automatyzacji płatności nigdy nie przegapisz żadnej płatności ani nie zapłacisz przypadkowo z opóźnieniem, co oznacza, że na początku nie poniesiesz takich opłat, jakie mogłyby mieć miejsce w najgorszym scenariuszu.

Wskazówka #4 Postaraj się jak najbardziej zrównoważyć swoje oszczędności

Kuszące jest próbowanie oszczędzania pieniędzy podczas spłaty zadłużenia, ale w wielu przypadkach oprocentowanie długu jest wyższe niż odsetki od oszczędności. Nadal możesz oszczędzać, ale pamiętaj, aby zrównoważyć je ze spłatami długu, aby odsetki działały na Twoją korzyść. Takie podejście zdaje się być najbardziej rozsądne.

Wskazówka #5 Jeśli tylko możesz dokonuj nadpłat

Tam, gdzie to możliwe, dokonuj nadpłat. Zaledwie kilka złotych tu i tam może zmniejszyć płacone odsetki i skrócić długość długu bardziej niż myślisz, choć nie odczujesz tego tego bardzo, dlatego warto o tym również pomyśleć, zwłaszcza gdy masz nagromadzone długi na kartach kredytowych.

Wskazówka #6 Pożyczki krótkoterminowe

Być może nie myślałeś jeszcze o tym w ten sposób, ale pożyczki krótkoterminowe rzeczywiście mogą być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w przypadku zadłużenia. Chociaż może wydawać się sprzeczne z intuicją, gdyż może Ci się wydawać, że kolejne kredyty gotówkowe mogą wyłącznie zwiększyć zadłużenie, prawda jest taka, że rozsądnie zaciągane pożyczki krótkoterminowe mogą zastąpić inne pożyczki lub długi prostym rozwiązaniem i niskim oprocentowaniem. Jeśli masz kilka małych długów do spłaty, pożyczki krótkoterminowe mogą pozwolić ci skonsolidować je wszystkie w jedną płatność, która często jest niższa niż indywidualne spłaty zadłużenia.

Wskazówka #7 Rozejrzyj się za korzystniejszymi ofertami finansowymi

Niektóre karty kredytowe mają specjalne oferty, w których możesz przelać na nie saldo innej karty i zapłacić 0% odsetek za określony czas. Skorzystaj z tego, jeśli tylko masz taką możliwość.

Wskazówka #8 Bądź odpowiedzialny – po prostu!

Znajdź zaufanego przyjaciela lub członka rodziny i daj mu znać, że masz długi. Powiedz im, aby regularnie sprawdzali, czy nadążasz za płatnościami - odpowiedzialność często prowadzi do bardziej konsekwentnych działań i oszczędza pieniądze, nie przyciągając opóźnionych opłat. To proste rozwiązanie, ale naprawdę skuteczne, dlatego nie zaszkodzi spróbować z niego skorzystać.

Wskazówka #9 Niech spłacenie długu będzie Twoim priorytetem

Jeśli zarabiasz dodatkowe pieniądze, sprzedając coś, otrzymując napiwek lub cokolwiek innego, rozważ przeznaczenie ich na spłatę długu. Im szybciej zostanie on zapłacony, tym mniej zapłacisz odsetek.