Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto z niego skorzystać? Kredyt konsolidacyjny to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z harmonogramami spłat różnych zobowiązań. Złączenie wszystkich pożyczek będzie w stanie ustalić jedną systematyczną spłatę, ułatwiając nam pilnowanie i terminowe spłacanie. Dodatkowo taki produkt może okazać się pomocny w sytuacji, gdy mierzymy się z trudnościami finansowymi, taka konsolidacja pozwoli obniżyć ratę, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu. Korzystanie z kredytu konsolidacyjnego w przypadku trudnej sytuacji losowej pomoże zwiększyć płynność finansową. Dzieje się tak, gdy korzystamy z różnych banków i mamy trudność z planowaniem spłat. Korzystając z kart kredytowych i innych kredytów gotówkowych o różnym przeznaczeniu, możemy nasze wszystkie zadłużenia złączyć w jeden dług, co pozwoli spłacać jedną ratę, bez dodatkowego oprocentowania i prowizji.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim należy dokładnie analizować oferty i wybierać tylko te, dostosowane do naszych możliwości spłaty. Często oferty promocyjne oferowane przez instytucje pozabankowe mają obniżone RRSO, czyli całkowity koszt ulega obniżeniu. Jednak zanim podpiszemy umowę, warto wszystko dokładnie sprawdzić. Obniżona rata i wydłużony okres spłaty mogą być szczególnie korzystne dla osób, które mają problem z terminową spłatą zobowiązań i ich sytuacja finansowa uległa chwilowemu pogorszeniu. Chodzi o to, aby nie nakręcać spirali zadłużenia, a stopniowo wychodzi z ekonomicznego impasu.

Jakie formalności należy spełnić, aby cieszyć się kredytem konsolidacyjnym? W zależności od instytucji przyznającej kredyt, formalności mogą się od siebie różnić. Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny w banku, musimy przygotować się na dużą ilość dokumentów i wydłużoną procedurę. Dodatkowo osoby z negatywną historią kredytową mogą mieć problem, z uzyskaniem zgody na przyznacie produktu finansowego, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Inaczej procedura wygląda w przypadku para banków, tam procedura skrócona jest do minimum i w większości przypadków, wystarczy dowód tożsamości i zaświadczenie o zarobkach. Dla niektórych klientów brak weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej będzie dodatkowym atutem. Warto pamiętać, że jak w przypadku każdej umowy kredytowej, możemy odstąpić od jej postanowień w terminie do 14 dni.